منوی اصلی

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی در چیست و آیا دو هندزفری بلوتوث می‌توانند به یکدیگر متصل شوند؟ در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

در این مقاله میخوانید

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی

 

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی چیست؟ اگر شما هم تا به امروز نسبت به تفاوت هندزفری و هدست بلوتوثی فکر کردین در این مقاله تلاش میکنیم تا به شما مواردی را در این موارد ارائه کنیم. قدرت بلوتوث و کاربرد آن از طریق پروفایلی که ساپورت میکند به وجود می آید. وجود پروفایلهای متفاوت در بلوتوث های نسخه های متفاوت باعث می شود تا کاربردهای این سیستم اتصال بی سیم نیز تغییر کند. 

 

پروفایل به معنی مجموعه ای از قوانین است که به بلوتوث کمک می کند تا بتواند با دیگر ابزار های دارای بلوتوث سازگار شود و اتصال را برقرار کند. به دلیل اینکه بلوتوث یک پروتکل جهانی است در ابزارهای مختلفی نظیر انواع هدست و هندزفری و گوشیهای موبایل و لپ تاپ از بلوتوث استفاده شده است.

 

با استفاده از قوانین تعریف شده به عنوان یک پروفایل می توانید دستگاههای مختلف را بدون نصب هیچ گونه درایور و نرم افزاری به یکدیگر متصل کنیم. به عنوان مثال زمانی که شما از یک هندزفری استفاده می‌کنید که از طریق بلوتوث به گوشی موبایل شما متصل شده است می توانید از آن برای پاسخگویی به تماس های تلفنی نیز استفاده کنید.

 

این قابلیتی است که در زمان اتصال بلوتوث می توان از آن بهره ببریم. تفاوت بین پروفایل هندزفری و هدست را در کاربردهای مختلف مورد بررسی قرار میدهیم که هردوی آنها شبیه به هم هستند اما پروفایل هندزفری قابلیت های بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. اگر همچنان راجع به تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی چیست سوالاتی دارید در ادامه با ما باشید.

 

پروفایل بلوتوث هدست

 

پروفایل استفاده شده در هدست بلوتوث بسیار ساده است و خیلی راحت یک ارتباط را از طریق بلوتوث بین هدست و دستگاه های دیگر نظیر تلفن همراه برقرار می کند. این پروفایل خیلی ساده ارتباط مونوفونیک برای صدا را از طریق یک کانال بی سیم و دستگاه های دیگر نظیر گوشی موبایل برقرار می کند. بر روی هدست های بلوتوث معمولاً یک یا دو دکمه قرار گرفته است که می توانید از آن برای تنظیم صدا و پاسخگویی به تماس های ورودی در هنگامی که به گوشی موبایل متصل است استفاده کنید.

 

 پروفایل بلوتوث هندزفری

 

پروفایلی که در هندزفری بلوتوثی استفاده شده است بسیار قدرتمندتر و دارای قابلیت های بیشتری نسبت به پروفایل استفاده شده در هدست می باشد. از طریق پروفایل استفاده شده در هندزفری بلوتوثی شما می توانید تماس های ورودی و خروجی را به راحتی پاسخ دهید و یا بین تماس های ورودی سوئیچ انجام دهید. از طریق هندزفری شما میتوانید گوشی موبایل خود را تا حد بسیار زیادی نیز کنترل کنید. بعنوان مثال می‌توانید صدای ورودی را کم و زیاد کنید یا هنگام گوش دادن به موسیقی صدای موسیقی را از طریق بلوتوث تغییر دهید.

 

از دیگر موارد این است که شما از طریق هندزفری می‌توانید تماس هایی را برقرار کنید بدون دسترسی داشتن به گوشی موبایل که در زمانیکه اتصال بلوتوثی برقرار باشد با لمس هندزفری بلوتوثی میتوانید تماسی را برقرار کنید. اگر بخواهیم بیشتر راجع به پروفایل استفاده شده در هندزفری صحبت کنیم شما می توانید از طریق کالر آیدی نامبر تماس هایی را از طریق صدا به گوشی موبایل خود ارسال کنید و این تماس را برقرار کنید و به نوعی یک کنترل صدایی را از طریق پروفایل استفاده شده در هندزفری برقرار می‌کنید.

 

 

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی

 

پروفایل سریال پورت

 

منظور از سریال پورت، استفاده از یک پروتکل برای اتصال دستگاه های گوناگون نظیر هندزفری و هدست از طریق بلوتوث به یکدیگر هستند. پروتکل استفاده شده یا همان سریال پورت استفاده شده در هندزفری و هدست بلوتوثی شبیه به دیگر می باشند و برای اتصال آنها به گوشی موبایل می بایست کار یکسانی را انجام دهید.

 

پروفایل استفاده شده در سریال پورت بلوتوث هندزفری و هدست تفاوتی با یکدیگر ندارند. این پروتکل سریال پورت تعریف شده است تا اتصال دستگاه ها از طریق بلوتوث را تعریف کند و تعیین می کند چه تعداد دستگاه می تواند از طریق بلوتوث به هندزفری و هدست متصل شوند که در هر دو هدست و هندزفری بلوتوث تقریباً یکسان می باشد.

 

صدای استریو بلوتوثی

 

پروفایل استفاده شده در هندزفری و هدست دقیقاً همان چیزی است که شما برای استفاده در انواع اسپیکر های بلوتوثی برای اتصال نیاز دارید. تنها تفاوتی که بین پروفایل هدست و هندزفری با اسپیکر های بلوتوثی استریو وجود دارد این است که هدست ها و هندزفری های بلوتوثی برای این که بتوانند صدای استریو را پخش کنند نیاز دارند تا بلوتوث استفاده شده در آن ها را کمی ارتقا دهند.

 

در این گونه هندزفری و هدست های بلوتوثی استریو می بایست دو پروفایل بیشتر نیز به کار روند. پروفایل به کار رفته در هدست و هندزفری دارای صدای استریو کاملاً شبیه هندزفری و هدست های بلوتوثی دیگر میباشد با این تفاوت که قدرت پخش صدای استریو را نیز به آن اضافه کرده اند و در نسخه بلوتوث آن نیز تغییراتی را اعمال کردند. این قابلیت میتواند به کاربر کمک کند مدیا پلیر را کاملا کنترل دارد و خیلی شبیه به پروفایل استفاده شده در هندزفری های بلوتوثی است.

 

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی

 

 

آیا دو هندزفری بلوتوث می‌توانند به یکدیگر متصل شوند؟

 

استفاده از هدست های بلوتوثی در محیط کار می‌تواند راندمان کار را کاملاً افزایش دهند تا به شما کمک کنند تا بتوانید هر چه سریعتر از طریق اتصال آنها به لپ تاپ و یا گوشی موبایل خود سرعت کار خود را افزایش دهید. بعنوان مثال برای پیدا کردن شماره تماس شخصی از طریق صدا و از طریق هندزفری بلوتوثی می توانید شماره مورد نظر را بیابید و با آن ارتباط برقرار کنید و یا برای یافتن ایمیلی در لپ‌تاپ خود میتوانید به راحتی از طریق صدا و هندزفری بلوتوثی سرعت کار خود را بسیار افزایش دهید و ایمیل مورد نظر را به راحتی از طریق صدا بیابید.

 

حتما بارها این فکر به ذهن شما رسیده که بتوانید دو هندزفری بلوتوث و هدست بلوتوث را به یکدیگر متصل کنید و دوست دارید که این کار را در محیط کار انجام دهید تا به عنوان مثال برای یافتن همکار خود که در قسمت دیگری است صدا و تماسی را ارسال و برقرا کنید و با آن ارتباط برقرار کنید.

 

البته باید بگوییم که این کار برای هندزفری های بلوتوثی موجود در بازار امکان پذیر نیست و دلیل آن هم استفاده از پروفایلهای بلوتوثی است که این امکان را به کاربران نمی دهد تا بتوانند دو هدست و یا دو هندزفری بلوتوثی را به صورت مستقیم به یکدیگر متصل کنند.

 

هدست و هندزفری های بلوتوثی به طوری تعبیه شده‌اند که از انجام چنین کاری و اتصال مستقیم به یکدیگر منع شده‌اند و این کار امکان را ندارد.

 

مفهوم اتصال بلوتوثی یا همان PAIRING

 

در قوانین بلوتوث منظور از pairing، همان اتصال ایمن و امن بین دو دستگاه از طریق بلوتوث است. زمانی که شما دو دستگاه را از طریق بلوتوث به یکدیگر متصل میکنید برای هر دو دستگاه امکان این وجود ندارد که به اطلاعات و دیتا و ترافیک صدایی دسترسی داشته باشند.

 

برای اتصال معمولی و بلوتوثی دو دستگاه به صورت نرمال نیاز به وارد کردن یک پین کد در دستگاه ها می باشد به همین دلیل شما امکان این را ندارید که بتوانید دو هندزفری و یا دو هدست بلوتوثی را به یکدیگر متصل کنید و تا امروز دستگاه ها منظور هدست های بلوتوثی و هندزفری های بلوتوثی امکان اتصال مستقیم به یکدیگر از طریق بلوتوث را ندارند و فقط شما می توانید آنها را به دستگاههایی نظیره گوشی موبایل و لپ تاپ از طریق بلوتوث متصل کنید.

 

 مفهوم قوانین پروفایل بلوتوثی

 

درقوانین بلوتوثی یک استاندارد وجود دارد که رفتار دستگاه های متصل شده را نسبت به یکدیگر بررسی می کند و قوانین مورد نیاز را برای آنها وضع می کند. این قوانین به کارخانه های سازنده لوازم الکترونیک کمک می کند تا دستگاه هایی را تولید کنند که از طریق یک بلوتوث واحد بتوانند به یکدیگر متصل شوند.

 

این رفتارهای استاندارد را به اصطلاح پروفایل بلوتوثی می نامیم. این پروفایل در تمامی دستگاه های بلوتوثی نظیر گوشی موبایل، هندزفری های بلوتوثی کاملاً یکی است به همین دلیل است که شما می توانید در هر دستگاهی که بلوتوث داشته باشد اتصال را بین هندزفری و هدست بلوتوثی و یا دستگاه های مشابه دیگر برقرار کنید.

 

در این پروفایل دو قانون وجود دارد یکی مربوط به تلفن هاست و دیگری مربوط به دریافت کننده های صدا نظیر هدست و هندزفری های صدا است که بیان می کند چطور اینگونه دستگاه ها می توانند به یکدیگر متصل شوند و صدا را بین یکدیگر منتقل کنند. در این قوانین و استانداردها هیچ قانونی وجود ندارد که بیان کند هدست های بلوتوثی می‌توانند از طریق بلوتوث به یکدیگر متصل شوند و این کار از طریق بلوتوث غیر ممکن است.

 

قوانین بلوتوثی صدا

 

همانطور که در بالا گفته شد هدست های بلوتوثی کاملا از یک قانون پروفایل بلوتوث استفاده می کنند و هیچ سازنده ای نمی‌تواند از این قوانین سر باز بزند. این قوانین برای گوشی های موبایل دارای بلوتوث نیز کاملا صدق می کند و بیان می کند که گوشی موبایل و کامپیوتر دارای بلوتوث چطور می توانند به هندزفری بلوتوثی متصل شوند. 

 

در هیچ کجای این قوانین ذکر نشده است که دو هدست بلوتوثی چطور می توانند به هم متصل شوند. این قانون اصلا وجود ندارد و تکلیف کاربر را کاملا مشخص کرده است که هدست های بلوتوثی از طریق بلوتوث نمی توانند به یکدیگر متصل شوند و نمی تواند اتصال مستقیمی بین دو هدست بلوتوثی برای انتقال صدا برقرار کرد.

 

 

تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی

 

اتصال مستقیم هدست بلوتوثی به یکدیگر

 

اگر کمی در بازار بلوتوث و هدست های بلوتوثی جستجو کنید مشاهده خواهید کرد که هیچ هدست بلوتوثی وجود ندارد که بتواند به صورت مستقیم از طریق بلوتوث به یکدیگر متصل شوند و تنها گزینه موجود در بازار های جهانی که برای حفظ ایمنی کاربر این قانون را زیر پا گذاشتند و توانسته اند با اجازه از شرکت سازنده این اتصال را برقرار کنند برای کلاه ایمنی موتورسیکلت هاست.

 

به این صورت که با کلاه ایمنی، یکی برای راننده و یکی برای مسافر از طریق بلوتوث می‌توانند به یکدیگر متصل شوند تا بتوانند در هنگام حرکت صدای یکدیگر را بشنود و حواس راننده پرت نشود. البته کاربرد زیادی برای دوستداران بلوتوث و هدست های بلوتوثی ندارد و فقط هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما سوار بر موتورسیکلت هستید و از این کلاه کاسکت های مخصوص بلوتوثی استفاده می کنید. پس روش اتصال دو هدست بلوتوث به یکدبگر وجود ندارد و فقط در این یک مورد میتوان این مورد را یافت.

 

در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا بتوانیم تفاوت هدست بلوتوث و هندزفری بلوتوثی در قسمت پروفایل های بلوتوثی را با شما در میان بگذاریم و تفاوت صدای بلوتوثی استریو و مونو را بیان کردیم و به این نتیجه رسیدیم که هدست های بلوتوثی به هیچ عنوان نمی‌توانند به یکدیگر از طریق بلوتوث به صورت مستقیم متصل شوند.

 

تنها هدست های بلوتوثی که می‌توانند به یکدیگر به صورت مستقیم از طریق بلوتوث متصل شوند، بلوتوث استفاده شده‌ در نوع خاصی از کلاه کاسکت ایمنی است که راننده و مسافر می توانند از طریق بلوتوث با یکدیگر ارتباط داشته باشند. امیدواریم توانسته باشیم کمی درباره تفاوت بین هندزفری و هدست بلوتوثی به شما مطالبی را بیان کرده باشیم.

 موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید
وبلاگ